Quant Quiz for RBI Grade B & ECGC PO 2021| 11 March 2021

Quant Quiz for RBI Grade B & ECGC PO 2021

Quant Quiz to improve your Quantitative Aptitude for SBI Po & SBI clerk exam IBPS PO Reasoning , IBPS Clerk Reasoning , IBPS RRB Reasoning, LIC AAO ,LIC Assistant  and other competitive exam.

Direction (1 -5): What should come in place of the question mark (?) in the following series.

Q1. 17 , 9 , 10 , 16.5 , 35, ?
1. 90
2. 90.5
3. 94.5
4. 91.5
5. 92
Q2. 20, 26, 38, 56, 80, ?
1. 128
2. 110
3. 124
4. 130
5. 126
Q3. 110, ?, 102, 126, 94, 134
1. 112
2. 96
3. 118
4. 120
5. 92
Q4. 7, 35, 140, 420, ?, 840
1. 700
2. 940
3. 740
4. 840
5. 640
Q5. 120, 59, 28.5 ,13.25, ?
1. 5.265
2. 6.625
3. 5.625
4. 5.526
5. 6.645

Q6. In the following questions there are two equations given. You have to solve both the equations and give answer:

I. 6y²+19y-25=0
II. x²-44x+363=0
1. x > y
2. x ≥ y
3. x < y
4. x ≤ y
5. x = y or no relation can be established between x and y

Q7. In the following questions there are two equations given. You have to solve both the equations and give answer:

I.6x²+23x+20=0
II. 3y²+7y+4=0
1. x > y
2. x ≥ y
3. x < y
4. x ≤ y
5. x = y or no relation can be established between x and y.

Q8. In the following questions there are two equations given. You have to solve both the equations and give answer:

I. x² +(14)² = (15)² + 35
II y = ∛512
1. x > y
2. x ≥ y
3. x < y
4. x ≤ y
5. x = y or no relation can be established between x and y.

Q9. In the following questions there are two equations given. You have to solve both the equations and give answer:

I.6x² + 13x + 6 = 0
II 2y² + 9y + 10 = 0
1. x > y
2. x ≥ y
3. x < y
4. x ≤ y
5. x = y or no relation can be established between x and y.

Q10. In the following questions there are two equations given. You have to solve both the equations and give answer:

I.x² + 19x + 90 = 0
II y² + 10y + 9 = 0
1. x > y
2. x ≥ y
3. x < y
4. x ≤ y
5. x = y or no relation can be established between x and y

Solutions

Q1. Ans(1)
Pattern of series
17 × 0.5 + 0.5 = 9
9 × 1 + 1 = 10
10 × 1.5 + 1.5 = 16.5
16.5 × 2 + 2 = 35
35× 2.5 + 2.5 = 90
Q2. Ans(2)
Pattern of series
20+6=26
26+12 = 38
38+18 =56
56+24 = 80
80+30 = 110
Q3.Ans(3)
Pattern of series
110+8 = 118
118-16 = 102
102+24 = 126
126-32 = 94
94+40 = 134
Q4. Ans(4)
Pattern of series
7×5=35
35×4=140
140×3=420
420×2= 840
840 ×1=840
Q5. Ans(3)
Pattern of series
120 ÷ 2 – 1 = 59
59 ÷ 2 – 1 = 28.5
28.5 ÷ 2 – 1 = 13.25
13.25÷ 2 – 1 = 5.625
5.625 ÷2-1 = 1.8125
Q6. Ans(1)
Q7. Ans(4)
Q8. Ans(4)
Q9. Ans(1)
Q10. Ans(4)

RBI Attendant Online Test Series

Click here to Buy RBI Attendant Online Test Series

Recommended PDF’s for 2021:

2021 Preparation Kit PDF

Most important PDF’s for Bank, SSC, Railway and Other Government Exam : Download PDF Now

AATMA-NIRBHAR Series- Static GK/Awareness Practice Ebook PDF Get PDF here
The Banking Awareness 500 MCQs E-book| Bilingual (Hindi + English) Get PDF here
AATMA-NIRBHAR Series- Banking Awareness Practice Ebook PDF Get PDF here
Computer Awareness Capsule 2.O Get PDF here
AATMA-NIRBHAR Series Quantitative Aptitude Topic-Wise PDF 2020 Get PDF here
Memory Based Puzzle E-book | 2016-19 Exams Covered Get PDF here
Caselet Data Interpretation 200 Questions Get PDF here
Puzzle & Seating Arrangement E-Book for BANK PO MAINS (Vol-1) Get PDF here
ARITHMETIC DATA INTERPRETATION 2.O E-book Get PDF here
3

Leave a Reply